اطلاعیه عرضه اولیه سهام شرکت داروسازی دانا

ددانا در راه فرابورس

معاونت نظارت بر بازار شرکت فرابورس ایران با انتشار اطلاعیه‌ای از واگذاری ۵ درصد شرکت داروسازی دانا با نماد معاملاتی «ددانا» به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو و اولین شرکت عرضه شده توسط مجموعه بانک ملی در دولت سیزدهم در روز دوشنبه 26 اردیبهشت ماه خبر داد.
شرکت کارگزاری بانک ملی، به عنوان مشاور عرضه و پذیرش این شرکت، فرآیند پذیرش این شرکت را از سال 1396 آغاز نمود که در نهایت پس از طی فرآیند طولانی پذیرش شرکت نزد فرابورس، سهام این شرکت در روز دوشنبه 26 اردیبهشت ماه 1401 آماده عرضه به عموم گردیده است.
بر اساس اطلاعیه فرابورس دامنه قمیتی ددانا 23.008 ریال تا 28.121 ریال است و برای هر کد ۲۰۰ سهمیه حقیقی و حقوقی در نظر گرفته شده است. حداکثر نقدینگی مورد نیاز برای خرید عرضه اولیه ددانا 5.624.200 ریال می‌باشد. کارشناسان عقیده دارند که با توجه تورم و ارزش‌گذاری شرکت‌ها، خرید سهام این شرکت به عنوان یک سرمایه‌گذاری سود آور در  میان مدت به حساب می‌آید. 
معرفی شرکت داروسازی دانا
شرکت داروسازی دانا (سهامی عام) در تاریخ 23/02/1369 تاسیس و در تــاریخ 13/04/1377 شروع به بهره برداری نموده است. این شرکت در تـــاریخ 11/02/1397 در فهرست شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار تهران قرار گرفته و پس از طی مراحل پذیرش در فرابورس ایران به عنوان دویست و سی و نهمین شرکت در بازار اول فرابورس درج گردیده است.
این شرکت بزرگترین تولیدکننده مواد اولیه آنتی بیوتیك و تنها تولیدکننده مواد اولیه آنتی بیوتیك استریل در ایران و خاورمیانه بوده و تامین کننده مواد اولیه شرکتهای داروسازی تولید کننده محصوالت آنتی بیوتیکی در کشور می باشد که در سال مالی گذشته، فروش ۲ هزار میلیارد تومانی و سود خالص ۸۴۵ میلیارد تومانی را محقق کرده است.
ترکیب سهامداران ددانا
شرکت‌های سرمایه گذاری دارویی تامین با ۴۳.۶ درصد، سرمایه گذاری شفادارو با ۲۹ درصد، داروسازی جابربن حیان با ۱۸.۵ درصد، داروسازی اسوه با ۴.۱ درصد و کیمیدارو با ۳ درصد در ترکیب سهامداری حضور دارند.
جایگاه ددانا در صنعت دارویی کشور
ددانا با فروش حدود دو هزار میلیارد تومان در حدود سه درصد بازار دارویی شرکت را در اختیار دارد. جایگاه شرکت از لحاظ فروش نیز جزء 3 شرکت برتر داروئی کشور در طی چند سال اخیر بوده و از حیث سود آوری رتبه اول را دارا می باشد .
افزایش فروش و سود باثبات ددانا
بر خلاف اغلب شرکت‌های دارویی افزایش فروش و سود ددانا باثبات و رو به رشد بوده به طوری که در ۵ سال اخیر فروش شرکت ۵ برابر و سود آن ۱۳.۵ برابر شده است. همچنین نسبت بهای تمام شده به فروش که به طور متوسط در صنعت حدود ۶۰ درصد است، در شرکت داروسازی دانا به ۳۸ درصد رسیده است و حاکی از مدیریت مطلوب و اثربخش است.
در صورتیکه عضو کارگزاری بانک ملی نیستید، برای شرکت در عرضه اولیه سهام ددانا از طریق لینک زیر نسبت به ثبت نام غیرحضوری در کارگزاری بانک ملی ایران اقدام نمایید.